آیا در عصر زندگی ما ظهور نزدیک است و آیا امکان دارد ظهور در دوران ما اتفاق بیافتد؟

آیا در عصر زندگی ما ظهور نزدیک است و آیا امکان دارد ظهور در دوران ما اتفاق بیافتد؟

برخى بر این باورند که بسیارى از علایم ظهور اتفاق افتاده و تنها علایم حتمى ظهور باقى مانده است؛ پاسخ این است که واقعاً نمى‏توان سخنى قطعى و کامل در این مورد گفت؛ زیرا منابع اصلى و قدیمى شیعه، معمولاً از نشانه‏هاى خاص و محدود نام برده‏اند و بعضى از این نشانه‏هایى که به عنوان علایم اتفاق افتاده مطرح مى‏شود، در این منابع وجود ندارد و یا بسیار کم رنگ مطرح شده است پس ارائه نظر قطعى در مورد این نشانه‏ها، نیاز به پژوهش‏هاى علمى و گسترده در همه این منابع دارد.
از طرفى، سخن از واقع شدن بعضى از نشانه‏ها و تطبیق آنها با حوادث خارجى، دشوار است. به عنوان نمونه، در مواردى که سخن از یک علامت و ظهور فرج بعد از آن مطرح شده، منظور گشایش و راحتى براى مؤمنان است (نه ظهور حضرت مهدى(عج)).
از امام باقر«ع» نقل شده است: «منتظر صدایى باشید که از طرف دمشق، ناگهان به شما مى‏رسد که آن، گشایشى بزرگ براى شما خواهد بود» الغیبه نعمانى، ب 14، ح 66..
در بعضى از روایات، سخن امام به گونه‏اى است که خبر از یک اتفاق و واقعه مى‏دهد، نه اینکه بخواهد آن واقعه را یکى از علایم ظهور معرفى کند؛ مانند وقوع گرماى شدید در زمین‏ همان، ح 44..
بعضى از نشانه‏ها نیز طورى است که مى‏تواند معناى دیگرى - غیر از معناى ظاهرى - داشته باشد؛ مانند طلوع خورشید از مغرب که شاید کنایه به ظهور از مکه باشد. چنان که امام على«ع» فرمود: «و هو الشمس الطالعه من مغربها»؛ بحارالانوار، ح 52، ح 26.
با این حال بعضى از علایم و نشانه‏هاى ظهور محقق شده است‏ ر.ک: محمد صدر، تاریخ غیبت کبرى.. و این مى‏تواند نویدى از نزدیک شدن ظهور باشد. البته باید دانست قیام امام وابسته به تحقق علایم نیست، بلکه وقوع آنها خبر از نزدیک ظهور مى‏دهد. پس به استثناى برخى از علایم (نشانه‏هاى حتمى)، هیچ یک دلالت ندارند که میزان نزدیکى آن حوادث با ظهور چه قدر است؟ براى مثال ممکن است پدیده‏اى قرن‏ها قبل از قیام رخ دهد و پدیده‏اى در بیست یا سى سال قبل از ظهور رخ نماید.
بنابراین انتظار ظهور با دیدن این حوادث نباید به نحو عجولانه باشد، یعنى فکر کنیم با پیدایش فلان حادثه حتماً تا چند روز یا هفته دیگر قیام شروع خواهد شد، بلکه این مسائل، بیدارى را در ما به وجود مى‏آورد که یک گام به آن وعده بزرگ الهى نزدیک شده‏ایم و باید خود را بیش از پیش در مسیر این نهضت جهانى، آماده کنیم. ظهور حضرت مهدى(عج)، منوط به اذن الهى است و اذن الهى زمانى است که شرایط و زمینه‏هاى ظهور فراهم باشد.
در این رابطه توجه به چند نکته بایسته است:
یکم. عده‏اى با توجه به اوضاع و شرایط فعلى حاکم بر جهان به این باور رسیده‏اند که دوره‏اى که ما در آن زندگى مى‏کنیم همان دوره آخرالزمان است که در روایات به آن اشاره شده است؛ زیرا براى آخرالزمان نشانه‏هایى گفته شده (مانند گسترش فساد و تفسیر دین براساس هوا و هوس و...) که این نشانه‏ها در دوره زمانى ما به وقوع پیوسته است پس زمان کنونى آخرالزمان است و ظهور نیز در این دوران محقق مى‏شود. به علاوه با وجود انقلاب اسلامى ایران و زنده شدن نام و یاد امام زمان(عج)، آمادگى و اقبال مردم براى پذیرش ایشان بیشتر شده و امید به ظهور زیادتر گشته است.
دوم. برخى از علما معتقدند: همان گونه که غیبت دو مرحله‏اى بود و غیبت صغرى براى ایجاد آمادگى مردم براى ورود به غیبت کبرى لازم بود، ظهور نیز ممکن است دو مرحله‏اى باشد و با ظهور صغرى که در انقلاب اسلامى ایران تجلى یافته است، مردم با حقیقت قیام امام زمان آشنایى بیشترى پیدا کرده‏اند و براى ظهور اصلى و قیام جهانى حضرت آماده مى‏شوند.
سوم. حرکت عمومى کشورها و جوامع به سمت وحدت و همگرایى و به عبارت دیگر توجه به تشکیلات بین المللى و اتحادیه‏هاى منطقه‏اى و فاصله گرفتن از جزءگرایى، ملت‏ها را به این نتیجه رسانده که براى آینده‏اى بهتر، باید مرزها را به حداقل رساند و جهان را دهکده‏اى کوچک دانست. این رویداد، آمادگى مردم براى براى پذیرش یک حاکمیت فراگیر، بیشتر کرده است. البته استکبار جهانى تئورى دهکده جهانى را در جهت حفظ منافع خود و تک قطبى شدن جهان پى‏گیرى مى‏کند اما چه بسا اراده الهى به دست دشمنان خدا نیز انجام گیرد.
چهارم. اجحاف و تجاوز بیش از حد و روز افزون دولت‏هاى استکبارى به کشورهاى فقیر به شکل‏هاى گوناگون از یک سو و لجام گسیختگى فرهنگى و فکرى و علمى؛ مانند بحران هویت، بحران مشروعیت، بحران مدنیت از سوى دیگر، باعث هرج و مرج در زندگى بشر شده است.
این گونه مسائل و مباحث این واقعیت را اثبات مى‏کند که آینده روشن فقط در سایه حاکمیت فردى آسمانى است که احتمالاً ظهورش نزدیک است.
پنجم. گاهى‏خبرهایى مبتنى بر نزدیکى ظهور به برخى از شخصیت‏هاى نسبت داده مى‏شود که نیاز به تامل و بررسى دارد. باید دانست که امر مشخص نمودن زمان ظهور، فقط در اختیار خداوند است و هیچ کس نمى‏تواند براى آن زمانى معیّن کند،اما بیان بعضی از بشارتها به عنوان شاهد وقرینه ای بر نزدیک بودن ظهور اشکالی ندارد و می تواند امید آفرین باشد.
ششم .احادیث اهل‏بیت‏علیهم السلام علایم ظهور را به دو قسم تقسیم کرده‏اند: یکى از آنها علایم حتمى است که به هیچ قید و شرطى مشروط نیست و قبل از ظهور باید واقع شود. قسم دوم؛ یعنى، علایم غیرحتمى، حوادثى است که به طور مطلق و حتم از نشانه‏هاى ظهور نیست؛ بلکه مشروط به شرطى است که اگر آن شرط تحقق یابد، مشروط نیز محقق مى‏شود.بسیاری از علایم ظهور جزء این دسته هستند.

برای مطالعه بیشتر ر.ک: مهدویت (پس از ظهور),رحیم کارگر(نشر معارف)

دیدگاه ها

1

به نظرمن ظهور خيلي خيلي نزديكه ديگه ادمها دارن مثل گرگ همديگرو تيكه پاره ميكنن و بعضياشون داد از اسلام ميزنن و هيچي هم از دين اسلام حالي شون نيست . ابرو برداشتن مردها و شلوار چسب پوشيدن زنها و شراب خوردن و بى ديني به اوج خودش رسيده .خدايا خودت به حالمون رحم كن . الهم عجل وليك الفرج

با سلام نشانه هايي كه جهت ظهور اقا مهدي موعود از كلام امامان نقل شده است همه يكي پس از ديگري در حال وقوع است در ضمن نشانه هاي ظهور بر اين اساس نيست كه تكرار داشته باشد همانگونه كه ميبينيد سهيونيسم جهاني با تمام قوا وارد كار شده است و اگر ريز بينانه به تحركات استكبار جهاني نگاه كنيم متوجه ميشويم كه خود تماميه اقدامات خود را بر اين پايه برنامه ريزي و عملياتي ميكند همين ورود امريكا به عراق فقط و فقط جهت مقابله با اقا امام زمان است به فضل خدا ظهور از آن كه فكر ميكنيد نزديكتر است و به اميد خدا انقلابي كه به دست مرد قمي ( امام خميني) شكل گرفته و سيد خراساني ( امام خامنه اي ) هم اكنون ان را رهبري ميكند به دست قائم ال محمد خواهد رسيد
همانگونه كه در روايت امده است از زمام قيام سياه جامگان تا ظهور كمتر از عمر يك انسان تا ظهور فاصله است كه سيو جندي از آن گذشته پس خود را جهت ظهور و قيام اقا اماده كنيد با تشكر٤

هر کسی که به هر شکلی ظهور رو دور وغیر قابل رؤیت برای ما تبلیغ وترویج کنه یا از امام زمان یا از عدالت ایشان یا از ایمان خودش میترسه.... وقتی علائم عمومی هر روز اتفاق می افته چرا بجای امیدوار کردن وتوصیه به صبر وتحمل. شیعه ومسلمون های ستمدیده رو ناامید کنیم.... کی فکر میکرد درعرض چند ماه شام آرام وساکت تبدیل به حمام خون بشه وویرانه! ؟کی باورش میشد مارواز زیارت خانه خدا محروم کنن :اینهاهمه از علائم نزدیک ظهور نیست ؟یا سبز شدن شاخ شیطان در کنار خانه خدا! که ساخت اون رو شخص پیامبر پیش بینی فرموده بودن..... فقط به قدرت رسیدن دجال وساخت مرکب عظیم الجثه اش مونده که اونهم محقق خواهد شد انشاء الله....

ظهور بنا به خیلی از نشانه ها نزدیک است امیدوارم در دوران سید خراسانی باشد و ما هم از شهیدان امام زمان و حضرت آیتالله خامنه ای

چطور علامت بدن قرن ها قبل از ظهور اتفاق بیفته؟؟؟؟ .اون علامت که علامت نمیشه .دلیلی که خیلی ها امیدوار شدن که الان ما در عصر ظهور هستیم علتش اینه که در هیچ دوره ای این جور علامت ها و اتفاق ها همزمان نزدیک به هم و بترتیب اتفاق نیافتاده .انقلاب اسلامی در ایران مرگ صدام .شخصی بنام عبدالله .بهار های عربی .اتفاقات عراق و سوریه و ....انشالله که ظهور نزدیک .الهم العجل لولیک الفرج

ایا توجه به حرف ایشان تنها 10درصد هم نمیشود کرد؟

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .