اينكه مي گويند دعاي فرج بخوانيد تا امام زمان(عج) زودتر ظهور كند و اينكه خدا علائم ظهور را نزديكتر مي كند و از آنجايي كه يكي از علائم ظهور، فساد جامعه است يعني خدا فساد را گسترش مي دهد؟

اينكه مي گويند دعاي فرج بخوانيد تا امام زمان(عج) زودتر ظهور كند و اينكه خدا علائم ظهور را نزديكتر مي كند و از آنجايي كه يكي از علائم ظهور، فساد جامعه است يعني خدا فساد را گسترش مي دهد؟

طرح سوال :
دعا براي فرج امام زمان (ع)به معني رفع موانع ظهور ايشان است نه گسترش فساد.
دعا براي تعجيل فرج امري بسيار پسنديده و مطلوب و تاثير گذار است و وظيفه هر انسان حق گرا و خدا خواه مي باشد . اما فساد وتباهي وستمگري ناستوده و حرام و مورد خشم و غضب الهي است و بايد در هر حال از آن دوري کرد و باعاملان آن مبارزه نمود. فساد امري شيطاني است که به دست انسانهاي ناسالم و مفسد صورت مي گيرد و به همين جهت امام زمان قيام ميکند تا با آنها مبارزه کند . البته مشخص نيست که فاصله زماني قيام امام و گسترش مفاسد چه مقدار است ؟ چه بسا سالياني بگذرد و ايشان ظهور نکند . البته فساد ظلم از علايم خاص ظهور نيست و از نشانه هاي عمومي به حساب مي آيد ونمي توان گسترش فساد را حتما به معناي نزديکي ظهور دانست .

مقصود و مفهوم كامل روايات آخر الزمان را در ضمن چند امر مي توان به دست آورد:
امر اول: در بعضي از روايات ما به وضوح و روشني شاهد تاسف شديد و نگراني حضرت رسول وامامان از وجود اين مفاسد در جامعه اسلامي مي باشيم، كه خروج مردم را از دين و شريعت و عصيان و نافرماني آنان را از دستورات الهي و زيرپا گذاردن عدالت و دادگري را كه پي آمدهاي ناگواري براي امت اسلامي دارد توصيف مي فرمايند.
چگونه مي شود كه حضرت از رويدادهاي ناگوار متاثر نباشد، و حال آنكه خداوند فرموده است: «يَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ ? مَا يَأْتِيهِم مِّن رَّسُولٍ إِلَّا كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُونَ » وقتي كه رسول خدا اين سخنان را به اصحاب خود مي گويد، نمي خواهد كه فقط آنان را مخاطب قرار دهد و از ارتكاب اين كارهاي ناشايسته كه هلاكت و نابودي آنان را در بردارد بر حذر سازد؛ بلكه غرض و مقصود اساسي آن حضرت، آن است كه با نسلهاي آينده صحبت كند و آنان را پيش آمدها و حوادثي كه در پيش روي دارند آگاه سازد، تا از بي خبري و نا آگاهي به درآمده و دچار اين انحرافات و تبهكاريها نشوند؛ و با اين اخطار، حجت را بر آنها تمام سازد.
اين گونه اتمام حجتها و اخطارهاي شديد، در وجدان انسان هاي با اخلاص تاثير مطلوب داشته، بر درجه اخلاص و تقواي آنها مي فزايد و ميزان احساس مسئوليت آنها را نسبت به مسائل اسلامي بيشتر مي كند، و موجب مي شود تا از انحرافات به دور مانند و به سطحي برسند كه شايسته زندگي در روز موعود باشند و با برنامه ريزي كلي الهي هماهنگ گردند.
امر دوم: اين گونه روايات از جهت انگيزه صدور و نتايج مترتبه بر آنها در برنامه كلي الهي شريك و هماهنگ مي باشند.اما از جهت سبب و انگيزه صدور؛ بدان جهت كه رسول خدا و ائمه (ع) از برنامه هاي خدايي و تمام پيشامدها و رويدادهاي آينده كه در طول تاريخ انجام مي گيرد آگاه بوده و بدانها عالم مي باشند، و لذا مي بينيم كه از وقوع آنها خبر داده اند همان گونه كه از ديگر برنامه هاي الهي نيز خبر داده اند.
و اما نسبت به نتايج و آثار؛ بدان جهت كه اين اخبار حجت را بر مرد تمام كرده و آنان را از غفلت و بي خبري به در آورده و موجب مي شود درجه اخلاص مردم بالاتر رفته و بدين وسيله شرايط ظهور حضرت آماده گردد.
امر سوم: مقصود رسول خدا و ائمه (ع) از پيشگويي اين مطالب، آن بوده است كه امت اسلامي را نسبت به انحرافات اساسي كه موجب دوري از مفاهيم عدالت بخش اسلامي است و با تعاليم اسلامي در زمينه هاي گوناگون اجتماعي و اخلاقي منافات دارد آگاه سازد، تا با پيروي از تمامي دستورات واجب و مستحب در زمينه هاي مختلف عبادات و اخلاقيات، جامعه اي عادل و دادگر تشكيل دهند و اگر از هر يك از آن دستورات منحرف شوند، به همان اندازه از آن هدف عالي دور شده اند. و لذا در برخي از اين روايات انحراف از مستحبات را مي بينيم همچون ترك صدقه مستحبه، و آراستن و زيور كردن قرآنها، و طلاكاري مساجد، و بلند ساختن مناره ها، و امثال اين گونه كارها كه ترك مستحب است.
امر چهارم: . بايد بدانيم كه اين اتفاقات صورت خواهد گرفت؛ اما نه اينكه همه فاسد و ظالم باشند؛ بلكه در برابر عده اي از فسادگران و ستمگران بايد انسان هاي حق طلب صالح و خداخواهي باشند كه مردم را به خيرات و نيكي ها دعوت مي كنند و زمينه را براي ظهور امام عصر آماده مي سازند. اينان همان كساني اند كه در فرمان قيام به ياري ايشان مي شتابند و در تشكيل حكومت جهاني اسلام نقش دارند.
اتفاقاً ما از اين روايات و پيش بيني ها بايد بترسيم و بر آنها گريه كنيم، چون همه ـ حتي خود ما نيز ـ در خطر انحراف و فساد و فتنه قرار داريم و دائماً آزمايش و امتحان مي شويم !! نمي توان گفت بلافاصله بعد از شيوع ظلم و فساد را در جهان امام ظهور خواهد فرمود!! چه بسا ساليان متمادي طول بكشد و دنيا غرق در تباهي گردد!!اينها نه از شرايط ظهور است و نه از علايم خاص آن؛ تنها پيش گويي غيبي از وضعيت دنيا در آخرالزمان (و احياناً قبل از ظهور) و هشداري به همه انسان ها است كه مواظب اين خطرات و انحرافات باشند و خود را از اين وضع نجات دهند.
انقلاب جهان حضرت مهدي (عج) نيز در جهت اصلاح انسان ها و جامعه بشري از دين ناراستي ها و قرار دادن آنان در مدار انسانيت و عبوديت است؛ وظيفه اي كه ما در هر حالي بايد بدان پايبند باشيم

براي مطالعه بيشتر ر.ک: مهدويت ( پس از ظهور ) , رحيم کارگر , نشر معارف

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .