رابطه قیام اعراب و ظهور امام زمان (عج) چیست ؟

پرسش : این قیام اعراب چطور شروع شده (اگر برای خودکشی جوان تونسی هست ، چرا بقیه کشورها مثل لیبی ، بحرین و ... هم شلوغ شدن ؟ حالا مردم مصر رو می گیم انگیزه های زیادی داشتن (اقتصادی ، دینی ، ظلم مبارک و...) ولی بقیه چی ؟

)
پاسخ :
به طور کلی ریشه های اصلی تحولات در کشورهای عربی منطقه به عوامل زیر بر می گردد .
1.کشورهای عربی منطقه عمدتاً از لحاظ اقتصادی دوران بدی را تجربه می کنند . مشکلاتی از جمله بیکاری و فقر قشر عظیمی از مردم این کشورها را با خود درگیر کرده است به گونه ای که مردم این کشورها درآمد سالانه بسیار پایینی دارند.

2.کشورهای عرب از لحاظ توسعه ی سیاسی و به رسمیت شناختن آزادی های مدنی و سیاسی بسیار عقب مانده هستند . دهه ها حکومت دیکتاتورهای مختلف بر این کشورها اجازه ی هرگونه تلاش برای برقراری دموکراسی و مشارکت در تصمیم گیری را از مردم سلب کرده است .

3.نظام های سیاسی کشورهای عربی و به خصوص شمال افریقا عمدتاً سکولار می باشند . سکولاریسمی که با چاشنی خشونت دیکتاتوری تمام عیار همراه بوده است . و این در حالی است که این نوع سیستم سیاسی در جهان عرب همواره از سوی کشورهای مدعی حقوق بشر و دموکراسی هم چون امریکا پشتیبانی شده است . رهبران نامشروع این کشورها همواره در جهت هویت زدایی اسلامی برآمده اند ، تا جایی که « بن علی » دیکتاتور تونس حتی اجازه ی پخش صدای اذان از تلویزیون را نیز نداده بود.امروزه مردم این کشورها به این نتیجه رسیده اند که تنها راه نجات از وضعیت موجود قیام بر علیه حاکمان مستبد و دیکتاتور است،همان کاری که مردم ایران سالها قبل انجام داده بودند.

4.نابرابری های اجتماعی یکی از عوامل مهم در قیام مردم عرب بر علیه حاکمان است .
در تحلیل قیام های مردمی اخیر در کشورهای عربی نباید دچار تقلیل گرایی شد و تنها به یک یا دو دلیل عمده بسنده کرد . اصولا ماهیت انقلاب ها و جنبش ها نمی تواند که به یک یا دو دلیل بوده باشد و عمدتاً دارای خاستگاههای محتلف اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و ... است

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
15 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .