نوروز مقدمه جامعه سازی مهدوی به دست انبیای الهی

بهار مهدوی. . .
نوروز مقدمه جامعه سازی مهدوی به دست انبیای الهی

حجت الاسلام حامد جدیدی در گفت و گو با خبرنگار حوزه مهدویت خبرگزاری شبستان با اشاره به پیوند نوروز و مهدویت، گفت: کلمه نوروز از روز نو و جدید و روز دوباره برای آغاز می آید و روز بازگشت و اصلاح رفتار گذشته نیز به آن می گویند.

وی با بیان اینکه این مفهوم در دعای سال تحویل به خوبی بیان شده است، خاطرنشان کرد: این دعا به انقلاب درون و تحول حال و رفتار اشاره دارد و تلاش انسان را از حال بد به حال خوب یادآور می شود. در مفاهیم دینی نیز همین مفهوم در مورد توبه، اصلاح و حرکت به سمت خوب شدن است.

حجت الاسلام جدیدی با بیان اینکه نوروز یک بعد فردی و اجتماعی توبه است، اظهارداشت: همانطور که انسان ها در آخر سال عملکرد خود را بررسی می کنند باید در سال جدید با نوروز تحول، انقلاب و بازنگری را در رفتار خود داشته باشند.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه تمام تلاش انبیاء، تحول فردی و اجتماعی انسان برای رسیدن به بندگی و ظهور است، تصریح کرد: در مفاتیح الجنان در آداب نوروز مطالبی وارد شده است و یک سری حوادث را به نوروز نسبت می دهند. مانند اینکه در روایاتی بیان شده که عهد الهی خدای متعال از بندگان در نوروز اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: در روایاتی آمده که کشتی حضرت نوح، نجات حضرت ابراهیم از آتش نمرود، روز غدیرخم و حتی روز ظهور حضرت مهدی موعود(ع) نیز مقارن با نورزو ایرانیان باستان بوده و خواهد بود و باید توجه داشت که تمامی این روایات در زمان های مختلف وارد شده است.

حجت الاسلام جدیدی بااشاره به واژه "یوم" در این روایات، افزود: باید در مورد واژه یوم که در این روایات روز نوروز است، بررسی کرد که آیا روز این دنیایی است یا بعد از این دنیا و در آخرت؟، کلمه یوم در روایات ابعاد مختلفی از زمان را در برمی گیرد، یکی اینکه روز این دنیا است یا روز آخرت است، یا روز عهد الهی خدا از بندگان.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه اگر بخواهیم نوروز را عید باستانی ایران بدانیم، حقیقتا این مفهوم را ناقص ارائه داده ایم، گفت: وقتی در روایات اسلامی نوروز به اتفاقات خاص نسبت داده شده، پس نشان می دهد که مفهوم نوروز فراتر از عالم مادی است و به مفهوم بازگشت و حرکت انسان به سمت خداست که می تواند قبل از دنیا یا بعد از دنیا باشد.

وی با طرح این سوال که آیا ظهور در روز اول فروردین اتفاق می افتد؟، بیان داشت: هر زمانی که انسان ها از ظلم و بی عدالتی بر می گردند و شروع دوباره ای برای بشریت آغاز شود، نوروز بوده و آغازی دوباره صورت می گیرد که بر این اساس نیز روایات گواه صادق هستند.

حجت الاسلام جدیدی با بیان اینکه در طول تاریخ، انبیا همواره تلاش می کردند تا انسان ها را به کمال اخلاقی و زندگی دینی هدایت کنند، خاطرنشان کرد: در این راه بشر باید این تعالیم انبیا را آموزش ببیند و تمرین کند تا به سبک زندگی تبدیل شده و این سبک زندگی به تشکیل جامعه مهدوی منتهی شود.

این پژوهشگر مهدوی ادامه داد: با توجه به رسالت انبیاء در حوزه تمدنی خاور میانه و ایران و اتفاق نوروز در این مناطق، انبیای الهی گزاره های اخلاقی و رفتاری را در قالب مراسمات عید نوروز به انسان ارائه می دادند تا با عمل به آن سبک زندگی اسلامی و مهدوی شکل بگیرد.

وی با بیان اینک مردم در نوروز این تعالیم انبیا را آموزش می بینند و تمرین می کنند تا در یک دوره فشرده، در طول سال عملیاتی کنند. اظهارداشت: به عنوان مثال رفع کدورت ها از دل، خانه تکانی دل و اصلاح رفتاری و گفتاری، صله رحم و بسیاری دیگر از آداب از مفاهیم اسلامی و مهدوی است که در عید نوروز اجرایی می شود.

حجت الاسلام جدیدی افزود: همچنین رسیدگی به فقرا، اطعام فقرا، دید و بازدیدها، رسیدگی به طبیعت همه اینها از تعالیم انبیای الهی بوده که به ما سفارش شده و ما باید در عید نوروز به آنها عمل کنیم.

این پژوهشگر مهدوی با بیان اینکه طلب مقدرات خیر در لحظه سال تحویل از تعالیم انبیاء بوده که در نوروز جامعه سازی شده است، تاکید کرد: همچنین احترام به بزرگ تر ها در نوروز فرهنگ سازی شده، یاد معاد و قیامت نیز براساس روایتی از پیامبر(ص) مبنی بر اینکه فصل بهار به یاد قیامت باشید، از آموزش هایی بوده که انبیاء قبل از اسلام به حوزه تمدنی ایران وارد کرده اند و در حال حاضر با تمرین مردم به فرهنگ اجتماعی تبدیل شده است.

وی گفت: بر این اساس انبیاء مدل کوچک تری از سبک زندگی اسلامی و مهدوی که قرار است در دوران ظهور شکل بگیرد را در قالب عید نوروز در میان اقوام حوزه تمدنی ایران آموزش دادند و عملیاتی کردند. ایرانیان در نوروز قرار است با پاک کردن روح و جسم خود به سمت حیات طیبه دوران ظهور حرکت کنند و این مساله باید جامعه سازی شود.

حجت الاسلام جدیدی با بیان اینکه انبیاء از نوروز به عنوان ابزاری برای جامعه سازی مهدویت استفاده می کردند، گفت: برای تشکیل جامعه مهدوی باید چند گام برداشت. نخست اینکه باید نظام های مهدوی را تعریف کنیم، مانند نظام تربیتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی. در گام بعد باید این نظام ها را در جامعه، جامعه سازی کنیم.

این پژوهشگر مهدوی افزود: جامعه نیز در این راه باید نظام ها را بپذیرد و عملیاتی کند تا سبک زندگی اسلامی و مهدوی شکل بگیرد. در گام سوم باید ملت سازی شده و خروجی این سه گام سبک زندگی مهدوی زیر سایه تمدن مهدوی باشد که البته این کارها نیاز به زمان و زمینه سازی منتظران امام عصر(ع) دارد.

وی با بیان اینکه باید به سمت جامعه مهدوی حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف رسالت انبیاء برای زمینه سازی جامعه جهانی موعود، استفاده از فرهنگ نوروز بود تا با وارد کردن مفاهیم دینی و اسلامی انسان ها را به سمت عملیاتی کردن تعالیم خود سوق دهند.