يماني كيست ؟

پرسش : يماني كيست و چه نقشي در زمينه ظهور ايفا مي كند ؟

او شخصی است که در آخرالزمان خروج می کند. در اخبار آخرالزمان و علائم ظهور حضرت مهدی (ع) مکرر از آن نام برده شده است و در روایت منقول از امام باقر (ع) خطاب به شیعه چنین آمده که: سفیانی و خراسانی و یمانی همزمان خروج می کنند و پرچم او در میان پرچم هایی باشد که در آن زمان برافراشته می گردد. وی بیش از همه به راه حق هدایت می کند، زیرا وی به یار شما (بقیه الله) دعوت می نماید و چون خروج کند، بر هر مسلمانی است که به وی بپیوندد و برکسی جائز نباشد، از فرمان او سر بتابد و هر کس از اطاعت وی سرپیچی کند، اهل دوزخ است؛ چه او مردم را به راه حق و صراط مستقیم می خواند. [1]
در بخش نشانه های ظهور، خروج یمانی از روشن ترین علائم است که بیش از چهارده ماه فاصله با ظهور آن حضرت نخواهد داشت. [2] و در حدیثی آمده است: یمانی از شیعیان امیرالمؤمنین (ع) است. [3]

وی فرماندهی نظامی است که با سپاهی از طرف «یمن» قیام می کند و به سوی عراق می آید؛ چنانکه سفیانی نیز همزمان خراسانی، چنین می کند. خراسانی نیز فرماندهی نظامی است که از ایران به عراق حمله خواهد کرد و با سفیانی شورشگر به نبرد خواهد پرداخت.
امام صادق (ع) فرمودند:
«خروج سه تن: خراسانی و سفیانی و یمانی در یک سال، در یک ماه و در یک روز واقع خواهد شد. [4] در این سه، هدایتگرتر از یمانی نیست که او به حق فرا می خواند.» [5]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] سفینه البحار (به نقل از معارف و معاریف، ج 10، ص 617)
[2] روزگار رهایی، ج 2، ص 1023
[3] غیبه نعمانی، ص 163؛ بحارالانوار، ج 52، ص 75

[4] مراد حرکت آن ها به سوی عراق است
[5] بحارالانوار 52: 210، به نقل از کتاب الغیبه، طوسی ره

دیدگاه ها

پس یمانی قبل خروج باید سپاه و یار جمع کند تا زمان ظهور دارای نیروی نظامی کافی باشه که مقابل سفیانی بایستد؟؟

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://mahdaviat.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot

در خصوص مبحث یمانی چند شبهه وجود دارد که همین موارد برای رد این مساله کفایت میکند
قبل از هر کلامی باید عرض کنم که در خصوص مبحث ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی (عج) همانطور که خدا در قرآن بار ها و بارها در خصوص زمان قیامت به پیامبر میفرمایند که دست خداست و هیچ بنده ای حتی خود پیامبر از زمان آن اطلاع ندارد و کاملا در طول اراده ی خداست مساله ی ظهور حضرت هم بی هیچ تردیدی دست خداوند است و حتی خود حضرت هم به آخرین نواب خود همین مساله را ذکر میکنند که جز خدا کسی زمانش را نمیداند و در توقیعات حضرت به کرات اشاره شده که اگر کسی در زمان غیبت کبری بیاید و بگوید از یاران و یا از فرستادگان حضرت هستم کذب گفته است ...در خصوص ظهور حضرت این داستان های وصیت پیامبر و اسامی که ایشان یا احادیثی که از ایمه ی اطهار نقل میشود به این دلیل رد است که این بزگواران به هیچ عنوان به دلیل معصوم بودن اشتباهی نمیکنند و با استفاده از گفتن نام و اسامی موجبات سواستفاده عده ای را فراهم کنن چن آنها به علم الهی متصل و به راحتی از سو استفاده های احتمالی آن باخبر بوده اند پس ذکر نام از طرف پیامبر و ایمه کاملا با روح علم الهی آنها منافات دارد و اگر چنین بود نوعی نقص به حساب میومد نه اطلاع از آینده ......و در آخر در خصوص ظهور حضرت و بیاناتی که معمولا در خصوص ظهور عرض میشود و معمولا برای اینکه درستی حدس و گمان خود را به دیگران اعلام کنن آنها را به ایمه اطهار نسبت میدهند امام زمانی که به کمک انسان های ضعیفی چن ما احتیاج دارد که دیگر امام زمان نیست ظهور امام زمان مصادف با تسلطش بر تمام ذرات وجود ما ست و با ظهورش کسی توان مقابله با آن بزرگوار را ندارد پس توجه به افرادی که دچار توهم یاری حضرت را دارند جز تعدادی کذاب نیست

ممنون از استدلالی که فرمودید.
موضوع اول که فرمودید "در خصوص ظهور حضرت این داستان های وصیت پیامبر و اسامی که ایشان یا احادیثی که از ایمه ی اطهار نقل میشود به این دلیل رد است ..."
ائمه هدی علیهم السلام با اطلاع دادن از وقایع آخر الزمان شرایط ظلم ستیزی و آماده کردن دائمی مردم (به خصوص شیعیان) برای ظهور حضرت را فراهم کردند. اگر این اطلاعات داده نمی شد، شاید موضوع مهدویت به فراموشی سپرده می شد. در ضمن ائمه حوادث آخر الزمان را می دیدند، بله نمی دانستند که وقت ظهور کی است ( مثلا شنبه فلان تاریخ ساعت 2) ولی می دیدند که قبل از ظهور چه وقایعی رخ خواهد داد، می دیدند که سپاه ظلم در زمین فرو خواهد رفت و... همان گونه که سال ها قبل از حادثه کربلا از اتفاق آن خبر داده بودند یا پیامبری آمدن پیامبر بعد از خود را با حوادث آن خبر می داد نه با تاریخ و زمان دقیق و خیلی اتفاقات دیگر که در تاریخ ذکر شده و موجود می باشد.
موضوع دوم که عرض کردید "امام زمانی که به کمک انسان های ضعیفی چن ما احتیاج دارد که دیگر امام زمان نیست ظهور امام زمان مصادف با تسلطش بر تمام ذرات وجود ما ست و با ظهورش کسی توان مقابله با آن بزرگوار را ندارد پس توجه به افرادی که دچار توهم یاری حضرت را دارند جز تعدادی کذاب نیست"
اولا اگر ائمه و پیامبران قرار بود که با قدرتی که خدا به آنها عنایت کرده که بر تمام ذرات عالم تسلط دارند، حکومت حق را پیاده کنند، یک پیامبر هم کافی بود برای تمامی ادوار تاریخ و نیازی به 124 هزار پیامبر و 12 امام نمی بود.
ظهور امام زمان (عج) وقتی اتفاق می افتد که مردم به این حد از عقل و درک و فهم برسند که بتوانند حکومت الهی را بپذیرند. بفهمند که تمامی فلسفه های غیر الهی پوچ است.
اگر قرار بود خداوند بدون کمک و پشتیبانی مردم(جامعیت) بخواهد دین را در سراسر دنیا پیاده کند که دیگر نیازی نبود که امام حسین (علیه السلام) خود را فدا کند. امام حسین علیه السلام به دلیل همین همراهی نکردن مردم دوران خود به شهادت رسید. یعنی امام حسین نمی توانست با قدرتی که از جانب خدا داشت آن لشگر را نابود کند ؟ اگر نابود می کرد که دیگر خبری از فلسفه شهادت و ایستادن در مقابل ظلم و خیلی از درس های قیام عاشورا نمی بود. اکنون همه مردم هر اتفاقی می افتاد می گفتند بگزارید امام بیاید خودش با معجزه مسأله را حل کند !!! اما اکنون هر جای عالم بحث ظلم است، نام راه امام حسین شنیده می شود حتی توسط گاندی بودایی . شما هنوز هدف خلقت انسان را نمی دانید، که انسان قرار است که با اختیار خود راه را پیدا کند و امام زمان (عج) هم زمانی ظهور خواهد کرد که انقدر حامی و جان فدا داشته باشد که دیگر حوادثی نظیر عاشورا اتفاق نیوفتد.
بله امام زمان (عج) به ما نیاز ندارد این ما هستیم که به ایشان نیاز داریم همچون گیاهی که برای رشد به خورشید نیاز دارد. ولی باید شرایط ظهور ایشان فراهم شود که در روایات به آنها اشاره شده است.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .