پرسش: امام زمان (عج) چند سال دارد ؟

پرسش: امام زمان (عج) چند سال دارد ؟

پاسخ: بر اساس نظر مشهور در تاريخ ولادت امام زمان(عج)، آن بزرگوار در سال 255 هـ‌.ق به دنيا آمده است. بنابراين اكنون (سال 1432) سن شريف آن عزيز 1177 سال مي‌باشد.

دیدگاه ها

خدا کنه امام زمان ظهور کنه اللهم کن لولیک الفرج

خدایاازت میخوام وقتی اقاظهور میکند زنده باشم این لطف راکنید خداجون

ناز

نین بلوکی هستم من پایه ی ششم هستم ودر 5 آذر سال 1382
به دنیا آمدم من متظر آن روز بزرگ هستم یعنی روز ظهور امام مهدی «عج» هستم منم خیلی میترسم که در روز قیامت خانواده ام را از دست به دهم

خیلی عالی بود مرسی

خوب بود

با سلام
من یه سئوالی دارم لطفا در زیر این مطلب سن امام زمان جواب بدهید.
به نظر شما امام زمان در چه دوره ای است.

باتشکر

از خدای بزگ خواستم جونم را نگیرد تااقام حضرت مهدی ببینم خدایا ممنونم

بسیار خوب بود

Member since:
13 اردیبهشت 1394
Last activity:
1 سال 40 هفته

آخرالزمان ( سالهای پایانی دنیا ) دو اصطلاح دارد:
1. از زمان پیامبر اكرم(ص) به بعد، آخرالزمان نامیده مى شود و به پیامبر نیز پیامبر آخرالزمان مى گویند.
2. طلیعه ى برپایى قیامت و پایان یافتن دوره ى زندگى انسان در عالم مادى و مردن همه ى انسانها و برپایى قیامت پس از گذشت دوره آخر الزمان، عمر دنیا به پایان خواهد رسید و همه ى انسانها مرده و آن گاه قیامت برپا مى شود. كه آیات قرآن به آن اشاره دارد: «اذا الشمس كورت، و اذا النجوم انكدرت، و اذا الجبال سیرت...»
در روایات براى دوران آخر الزمان علائم و نشانه هایى ذكر شده است و مقصود از این نشانه ها بیان مطالبى است كه قبل از به آخر رسیدن دنیا، محقق خواهد شد مثلاً خود ظهور امام زمان یكى از علائم است یعنى تا حضرت ظهور نكنند دنیا به پایان نمى رسد و قیامت برپا نمى شود. خروج دجال، آشكار شدن خورشید در مغرب، نزول عیسى از آسمان، خروج حضرت مهدى و برخى امور دیگر در منابع روایى به ویژه در روایات اهل سنت به عنوان نشانه هاى برپایى قیامت ذكر شده است علائم و نشانه های ظهور كه هر یك نویدی از نزدیك شدن ظهور آن حضرت (عج ) است فراوان است قرآن مجید نیز در آیات فراوان به دوران آخرالزمان اشاره كرده است. در معارف ارزشمند اسلامی این اصطلاح در دومعنای كلی به كار رفته است:
1. مدت زمانی طولانی كه با ولادت پیامبر اسلام(ص) آغاز و با شروع رستاخیز بزرگ پایان می یابد. از این رو آن پیامبر الاهی را پیامبر آخرالزمان نیز نامیده اند.
2. مدت زمانی كه باولادت واپسین جانشین پیامبر اسلام(ص) حضرت مهدی(ع) آغاز می شود، زمان غیبت و ظهور را در برگرفته، با شروع قیامت به انجام می رسد. روایات اهل بیت(ع) نشان می دهد: الف) با سپری شدن این دوران بساط زندگی دنیوی برچیده می شود و مرحله ای جدید در نظام آفرینش آغاز می گردد. ب) آخرالزمان خود به دو مرحله كاملاً متفاوت تقسیم می شود:
دوران نخست كه انسان به مراحل پایانی انحطاط اخلاقی رسیده، فساد اخلاقی و ستم همه جوامع بشری را فرا می گیرد و واپسین امیدهای بشری به ناامیدی می گراید؛ و دوران دوم كه عصر تحقق وعده های الاهی به پیامبران و اولیای خدا است و با قیام مصلح جهانی آغاز می شود.
با گلگشتی در كلمات نورانی معصومان(ع) می توان واژه هایی را كه بیانگر پیوند مهدویت و آخرالزمان است، یافت. این واژه ها عبارت است از:
1. آخرالزمان (پایان زمان) امام صادق(ع)، پیشوای ششم راستگویان، فرمود: «رسول گرامی اسلام(ص) به علی(ع) فرمود: آیا تو را بشارت ندهم؟ آیا تو را خبر ندهم؟ عرض كرد: بله، یا رسول الله. آن حضرت فرمود: هم اینك جبرئیل نزد من بود و مرا خبر داد قائمی كه در آخرالزمان ظهور می كند و زمین را پر از عدل و داد می سازد - همان گونه كه از ظلم و جور آكنده شده - از نسل تو و از فرزندان حسین(ع) است.»2
2. «لا تذهب الدنیا» (دنیا به پایان نرسد) این تعبیر بیانگر حتمی بودن تحقق حوادثی است كه پس از آن ذكر می شود. عبدالله بن مسعود می گوید: رسول گرامی اسلام(ص) فرمود: «دنیا به پایان نرسد مگر این كه امت مرا مردی رهبری كند كه از اهل بیت من است و به او مهدی گفته می شود.» و روشن است دنیا به پایان نمی رسد مگر این كه بخش پایانی اش (آخرالزمان) را پشت سرگذارد.
3. «لا تقوم الساعة»(قیامت برپا نمی شود) پیامبر گرامی اسلام(ص)فرمود: «قیامت برپا نمی شود تا این كه قیام كننده ای به حق از خاندان ما قیام كند؛ و این هنگامی است كه خداوند به او اجازه فرماید؛ و هر كس از او پیروی كند، نجات یابد و هر كس از او سرپیچد، هلاك خواهد شد... .»4
4. «لا تنقضی الایام» (روزها منقضی نگردد)رسول خدا(ص) فرمود: «روزها منقضی نگردد تا این كه مردی از اهل بیت من بر زمین حكومت كند كه همنام من است.»5
5. «لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد»(اگر از دنیا بیش از یك روز باقی نماند) امیرمؤمنان(ع) برفراز منبر در شهر كوفه چنین فرمود: «اگر از دنیا بیش از یك روز باقی نماند، خداوند آن روز را چنان طولانی خواهد كرد كه مردی از خاندانم برانگیخته شود.»6
6. «عند انقطاع من الزمان»(در بخش پایانی زمان) پیامبر اكرم(ص) فرمود: هنگام پایان زمان و آشكار شدن فتنه ها، مردی هست كه به او مهدی گفته می شود و بخشش بسیار دارد.»7 قیامت و حكومت جهانی مهدوی حكومت عدل جهانی به رهبری حضرت مهدی(عج) امام حسین(ع) و دیگر صالحان آستان الهی به قیام قیامت متصل خواهد شد و مهمترین حادثه هایی كه اتفاق می افتد علاوه بر استقرار حكومت عدل الهی، رجعت پیامبران، امامان معصوم و تعدادی از مؤمنان و انتقام گیری از سران كفر و شرك است و چون مدت حكومت شخص مهدی (عج) و دیگر جانشینان او به طور دقیق روشن نیست، نمی توان فاصله زمانی دقیقی بین ظهور و حكومت حضرت و صحنه قیامت را معین كرد. مثلا درباره مدت حكومت آن جان جانان رقم های زیر در روایات بیان شده است:1- برخی روایات مدت حكومت كردن حضرت را 7 سال بیان كرده اند (سنن ابی داود، ج 4، ص 152). 2- برخی 9 سال (جهان بعد از ظهور، محمد خادمی، ص 173).3- برخی 14 سال (فتن، ابن حماد، ص 104، ت 228 ه.ق، خطی، كتابخانه المتحف، انگستان).4- برخی 19 سال (جهان بعد از ظهور یا فروغ بی نهایت، محمد خادمی شیرازی، چاپ صدر تابستان 70،ص 173 به نقل از عقد الدرر، ص 239).5- برخی 20 سال (جهان بعد از ظهور، محمد خادمی، ص 163 - 170).6- برخی 30 سال (همان).7- برخی 40 سال (فتن، ابن حماد، ص 99).8- برخی 70 سال (جهان بعد از ظهور، محمد خادمی).9- برخی 140 سال (همان).10- برخی 309 سال (غیبت، شیخ طوسی، ص 283).11- حكومت حضرت مهدی(عج) جاوید است و مدت آن جز خدای تبارك و تعالی نمی داند (بحارالانوار، ج 53، ص 34).گفتنی است برای جمع كردن دلالت این روایات توجیهاتی ذكر كرده اند كه به طور خلاصه به آنها اشاره می كنیم:
1. ممكن است آغاز شكل گرفتن و پیاده شدن حكومت آن حضرت پنج سال یا هفت سال و دوران تكاملش چهل سال و دوران نهاییش بیش از سیصد سال باشد (بحارالانوار، ج 52، ص 280).
2. مرحوم مجلسی می فرمایند: روایاتی را كه درباره مدت حكومت امام(ع) بیان شده است برخی بر تمام مدت حكومت دلالت دارد و برخی بر مدت ثبات و استقرار حكومت. بعضی بر طبق سال ها و روزهایی است كه ما با آن اشناییم و بعضی احادیث دیگر بر طبق سال ها و ماه های روزگار حضرت است كه طولانی می باشد و خداوند به حقیقت مطلب آگاه است (سیمای آفتاب، دكتر حبیب الله طاهری، انتشارات زائر، ص 370 - 369 به نقل از مهدی انقلابی بزرگ، ص 314).
3. شاید پیامبر(ص) و ائمه(ع) عنایتی داشته اند كه مدت دقیق حكومت را مشخص نكرده اند زیرا اگر به طور صریح و دقیق می فرمودند: «شش سال حكومت می كند جای این بود كه مثلا فرقه ضاله بهایی آن را با ادعای سید علی محمد باب تطبیق كنند و غوغایی به راه بیندازند» (مهدی موعود، پاورقی، ص 1241 نشانه های آخرالزمان، مهدویت (پس از ظهور)، رحیم كارگر

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 17 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .