چرا بايد تعداد ياران امام زمان(عج)به 313برسد تا ايشان ضهور فرمايند؟وچرا اين 313 نفرمثلآ نبايد350نفر باشند؟

چرا بايد تعداد ياران امام زمان(عج)به 313برسد تا ايشان ظهور فرمايند؟وچرا اين 313 نفرمثلآ نبايد350نفر باشند؟

چرا بايد تعداد ياران امام زمان(عج)به 313برسد تا ايشان ظهور فرمايند؟وچرا اين 313 نفرمثلآ نبايد350نفر باشند؟

پاسخ:

ابتدا بايد بدانيم اينكه ياران حضرت مهدي 313 نفر هستند مطلب صحيحي است ولي منظور ياران خاص وفرماندهان لشگرهاي حضرت مي‏باشد، زيرا شكي نيست كه همه مؤمنين و مؤمنات در آن زمان از ياران و ياوران آن حضرت مي‏باشند وحتي گروهي از مؤمنين زمان‏هاي گذشته زنده مي‏شوند و در ركاب حضرت بر عليه كفر مبارزه مي‏نمايند . به همين جهت در دعاي عهد مي‏خواهيم كه خداوند ما را از كساني قرار دهد كه در ركاب حضرت وجود داشته باشيم. افزون بر آنبيان واقعيت نبايد موجب يأس و دلسردي بشود، بلكه منطقا هر كس بايد تلاش كند كه خود را به حد اعلاي كمالات برساند تا در رديف ياران ويژه آن حضرت قرار گيرد.ظاهراً اين 313نفر كه در روايات آمده است , از طلايه داران و پيشگامان نهضت حضرت مهدي عج هستند; زيرا در ديگر روايات ياران آن حضرت ده هزار دوازده هزار, پانزده هزار و حتي به عنوان توده هاي انبوه ياد شده است .پس احتمال دارد اين گروه اندك , يعني 313نفر, فرماندهان و وزيران امام باشند كه در آغاز, هسته هاي اصلي نيروها را بر عهده دارند و پس از پيروزي براي ارشاد و دادرسي و كارگزاري به سرزمين هاي دور و نزديك فرستاده مي شوند.امام صادق ع مي فرمايد از اين گروه به نقبا, خواص و ذُخْراللّه تعبير شده است . اگر خوب دقت كنيم اين افراد بايد مؤمن كامل باشند تا بتوانند جهاني را اداره كنند.
حال آيا در ميان اين همه افراد، تعداد 313 نفر يار وجود ندارد؟ بايد گفت: همان‌گونه كه يك رشته علل و عوامل باعث غيبت شد و مردم از نعمت وجود امام ظاهر محروم شدند، همچنين ظهور امام نيز مشروط به تحقق زمينه‌ها و شرايط آن است و تا اين شرايط فراهم نشود، ظهوري نخواهد بود. يكي از شرايط عمده، وجود ياوراني است كه به همراه امام بار قيام را بر دوش بكشند و تا آخر از همراهي و ياري رهبر خود دست برندارند و او را تنها نگذارند. سدير صيرفي در گفت و گويي با امام صادق(ع) درباره عدم قيام مي‌گويد: حضرت مرا به خارج مدينه برد تا آن كه وقت نماز، در محلي پياده شدم. امام صادق(ع) به جواني كه در آن نزديكي بز مي‌چراند نگاهي كرد و فرمود: اي سدير! به خدا قسم! اگر پيروان من به تعداد اين بزها بودند، بر جاي نمي‌نشستم(و قيام مي‌كردم). سدير گويد: بعد از تمام شدن نماز، حيوانات آن گله را شمردم و يافتم كه عدد آنها از هفده تجاوز نمي‌كند.(كافي، ج2، ص190، ح4).
تحقق اين شرط، لازم است ، ولي كافي نيست، بلكه بايد زمينه‌هاي ديگر نيز فراهم شود كه از مهم‌ترين انها، قابليت مردم براي پذيرش دولت حق است. به اين معنا كه عموم مردم و جامعه بشري(نه گروهي خاص و در منطقه‌اي خاص) بايد به درجه‌اي از معرفت برسند كه دريابند حكومت‌ها و مكاتب ساخته‌ي بشر، جوابگوي نياز مردم نيست و به وسيله‌ي اين‌ها، سعادت و عدالت واقعي به بشر هديه نمي‌شود.
خلاصه آنكه مردم، خود بايد ظهور عدالت را بخواهند و جهانيان را با زيبايي‌هاي دوران ظهور آشنا كنند و روحيه‌ي عدالت طلبي و ظلم ستيزي را در همه جا گسترش دهند.
مرحوم خواجه طوسي، در كتاب تجريد الاعتقاد، علت غيبت امام را كوتاهي مردم مي‌داند؛ چرا كه اعمال و كردار مردم، باعث شد امام از ميان مردم برود. بنابراين بايد مردم از راه غلطي كه رفته‌اند برگردند و امام را بخواهند تا ظهور صورت گيرد.و از همين رو، شيخ صدوق در مقدمه‌ي كتاب كمال الدين مي‌گويد: ظهور حجت‌هاي الهي در مقامات پيشوايي خود، بر سبيل امكان و تدبير، نسبت به مردم زمان خودشان است. اگر حال(مردم) طوري باشد كه امام بتواند تدبير و رهبري اوليايش را بر عهده بگيرد ـ يعني مردم حاضر باشند حرف او را بپذيرند و او بتواند اراده‌ي خدا را پياده كند ـ ظهور آن حجت، لازم خواهد بود و اگر وضع به گونه‌اي باشد كه امام نتواند تدبير در رهبري اوليايش را بر عهده بگيرد و حكمت الهي، موجب پنهاني او گردد و تدبير نيز آن را اقتضا كند، خداوند او را در پشت پرده غيبت، نهان مي‌سازد تا زماني كه وقت مناسب فرا رسد.
براي مطالعه بيشتر ر.ك : مهدويت ( دوران ظهور ) ، رحيم كارگر ، نشر معارف

دیدگاه ها

سيدما مولاي ما امام ما سروروسالارما بيا بخدا وقته ظهوراست

با ذکر یا زهرا را صاحب الزمان را ادامه میدهیم تا فرج نزدیک شود و از خدا میخوام که منم یکی از یاران وفادار مهدی باشم تا اخرین قطره خونمو فدای راه حقشون کنم.....الهم العجل ولیکل الفرج....یا حسین.اسلام علیک یا میکاعیل..اسلام الیک یا جبرعیل...اسلام علیک یا فاطمه الزهراه....اسلام علیک یا علی حجت بالله

هر چه متن رو خوندم نفهمیدم دلیل 313 چیه. فقط گفتید که همین هست دو بس.
این که نشد جواب. چرا 313، خواه سرباز خواه فرمانده.
313 از کجا اومده؟ کی گفته، اولین منبع کجاست و سند اثبات اون، خارج از هرگونه باو رو اعتقاد کجاست تا بتونیم بر اسس اون کسانی رو که ایمان ندارند قانع کنیم.

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://mahdaviat.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسيله پيامك : 30001619
** درج سوال در سايت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot

یوسف زهرا کجایی؟ بیا...

یا مهدی دلمان ب اومدنت خوش هستش..بیا زودتر آقای خوبم..برای ظهور آقاموووون عشقموووون صلوات..

یا مهدی(عج)
میایی روحانی با منطق با نظم
نصیحتمون میکنی نه با زور با نظم

313 فقط یک عدد است
2 در 50

یاصاحب زمان پس کی میایی.

خدایاازحضرت مهدی محافظت کن وماراجزیاران اوقرارده

خدایا موانع ظهور امام عصر(عج) را برطرف فرما و مارا جزء یاران واقعی آن حضرت قرار بده. ان شاء ا...

اللهم عجل لولیک الفرج . باید برای آمدن آقا ، با ایشان سنخیت پیدا کنیم تا از یاران حضرتش باشیم. خدا توفیق دهید .

دوست دارم اقای خوب خودم

با سلام
امیدورارم شاهد روزی باشیم که با حضور تنها ناجی عزیزمان امام مهدی (ع) قلب و روح و خونمان هدیه ناچیزی باشد به محضر پاکش و با وجود او دیگر هیچ ظلم و ظالمی نتواند لحظه ای هم به زندگی خود ادامه دهد.ظالمانی همچون داعش

Member since:
13 اردیبهشت 1394
Last activity:
2 سال 14 هفته

الهی آمین بحق محمد و آله الطاهرین

برای ظهور آقا امام زمان ( عج ) صلوات بفرستین.
خدایا ما رو از یاران اون حضرت قرار بده
الهی امین

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما برادر عزیز یکی از آرزوهای من در رکاب بودن امام عصر هست و اگر لیاقت داشته باشم بیعت خودم روبا خون خودم ضمانت میکنم که این بیعت ایمانیست نه ظاهری ایشا الله خداوند توفیق بدهد که ظهور آقا رو ببینیم و برای ایشان همیشه دعا خواهیم کرد موفق باشید یا علی مدد امیر حسین امیدی دوست دار امام و یارانش

Member since:
13 اردیبهشت 1394
Last activity:
2 سال 14 هفته

ان شاءاالله در پناه خدای متعال و تحت عنایت خود حضرت در بیعتتان ثابت قدم باشید. و ما را هم از دعای خیرتان فراموش نفرمایید.

Member since:
28 تیر 1389
Last activity:
4 ساعت 59 دقیقه

اتفاقا اشکال بجایی است اما نه برای پاسخ دهنده بلکه برای پرسشگری که خودش هم دانشجوست !!!!!

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 14 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .