چرا مي گويند كه امام زمان(عج) روز جمعه مي آيد؟

چرا مي گويند كه امام زمان(عج) روز جمعه مي آيد؟ آيا راست است كه مي گويند با امام زمان(عج) حضرت مسيح ظهور مي كند؟

هر چند در برخى روايات و ادعيه (مثل زيارت امام زمان در روز جمعه) روز ظهور حضرت، روز جمعه بيان شده است؛ لكن روايات متعدد معتبر دلالت مى‏كند كه قيام حضرت در روز شنبه كه مصادف با روز عاشورا است، واقع خواهد شد، (منتخب‏الاثر، الفصل السادس، الباب التاسع، حديث 1 تا 7، ص 574 تا 576).
البته بايد توجه داشت که برخي چيزها سؤال بردار نيست از جمله مطلب مورد سؤال، زيرا اگر زمان ظهور آن حضرت، روزهاي ديگر هفته مثلا چهارشنبه يا سه شنبه و يا... باشد، باز هم جاي پرسش است که چرا روز ديگر نبود. به هر حال ظهور آن بزرگوار در يک مرحله زماني تعيين شده است. گرچه ممکن است روز جمعه - به دليل ارزش معنوي افزون بر روزهاي ديگر هفته - زمان احتمالي ظهور باشد ؛ همان گونه که احتمال روز «شنبه» هم هست که مصادف با عاشوراي حسيني(ع) باشد» (ارشاد شيخ مفيد، ص 700، ترجمه شيخ محمد باقر ساعدي خراساني، چاپ اسلاميه).

همراهي مسيح با امام زمان
با مراجعه به روايات نام بعضي از پيامبران الهي را مي توان يافت که در حکومت مهدي (عج) حضور خواهند داشت و آن حضرت را ياري خواهند کرد. مهم ترين آنان حضرت عيسي است. در روايتي علاوه بر ايشان، نام حضرت ادريس، خضر و الياس نيز آمده است که در کنار امام مهدي(عج) حضور دارند (کافي ج1 ص 242-247 ؛کشف الحق ص 186).در روايات ما آمده است :حضرت عيسى(ع) پس از ظهور امام مهدي(عج) از آسمان نزول مي کند و پشت سر ايشان نماز مى‏خواند و با آن حضرت بيعت مى‏كند. از اميرالمؤمنين روايت است كه: «... حضرت مهدى داخل بيت‏المقدس مى‏شود و نماز جماعت به امامت او برگزار مى‏شود پس در يك روز جمعه كه نماز جمعه در آن برقرار شده حضرت عيسى(ع) از آسمان نازل مى‏شود در حالى كه خوش صورت و زيباست، شبيه‏ترين بندگان خداى عز وجل به ابراهيم خليل الرحمن(ع) است. در اين حال حضرت مهدى(عج) به طرف او برمى‏گردد و عيسى(ع) را مى‏بيند پس حضرت مهدى(عج) به عيسى(ع) مى‏گويد: اى پسر بتول (مريم) امامت مردم كن در نماز، عيسى مى‏گويد: براى شما امامت نماز برقرار داده شده است، پس حضرت مهدى(عج) جلو مى‏ايستد و امامت مردم مى‏كند و عيسى پشت سرش مى‏ايستد و با حضرت مهدى(عج) بيعت مى‏كند و...».

براي مطالعه بيشتر ر.ک : مهدويت (پس از ظهور ) ، رحيم کارگر ، نشر معارف

دیدگاه ها

Member since:
28 تیر 1389
Last activity:
5 روز 10 ساعت

سلام ظهور امام زمان و وقت و زمان و نحوه آن فقط و فقط در دست خداوند متعال است و تا او اذن و فرمان ندهد ، ظهور اتفاق نمی افتد.

من فکر میکنم امام زمان هر وقتی میتواند ظهور کند به نضر شما درست است؟

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • تگ های مجاز : <a> <br> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
14 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .