ظهور، استمرار عاشورا

ظهور، استمرار عاشورا

به تعبيري مي‌توان گفت كه ظهور و رجعت، همه مكمّل بعثت و واقعة ولايي ـ تاريخي غدير و برنامه‌اي است كه سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) اجرا فرمود. از بعضي روايات و القاب آن حضرت و از پيوستگي اين معاني و ربط اين برنامه‌ها با سيره و عمل شخص حضرت رسول اكرم(ص)، ائمة طاهرين(علیهم‌السلام) و حضرت صديقه(علیها‌السلام) آشكار مي‌شود كه آنها در عين استقلال، با هم مرتبط بوده و هدف از همه، تحقّق اغراض الهي است. «لَا يَعْلَمُ تَفَاصِيلَهَا وَعِظَمَ مَا فِيهَا مِنَ الْأَسْرَارِ إِلَّا الله وَالَّذِينَ اخْتَصَّهُمْ بِهِ».

رجعت امام حسین(ع) در «آخرالزمان»


رجعت امام حسین(ع) در «آخرالزمان» در آخرین خطبه روز عاشورا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا یکی از مهم‌ترین ابعاد قیام امام حسین(ع) که نسبت به آن غفلت صورت گرفته است، موضوع مهدویت است. این موضوع به قدری نزد امام(ع) ارزشمند بود که آخرین خطبه خود را به این امر اختصاص دادند.

آيا مي توان بين مباحث عاشورا و مباحث مهدويت ارتباطي برقرار کرد؟

آيا مي توان بين مباحث عاشورا و مباحث مهدويت ارتباطي برقرار کرد؟

در آيات، روايات، ادعيه، زيارات و تشرفات ارتباط تنگاتنگي بين امام مهدي(عج) و امام حسين(ع) وجود دارد. در قرآن آيه اي داريم که امام حسين(ع) به امام مهدي(عج) تاويل کرده است. در مورد آيه «وَ الشَّمْسِ وَ ضُحاها» امام حسين(ع) مي فرمايد: «شمس» وجود نازنين پيامبر(ص) است. «والقمر إذا تلاها» بعد از خورشيد، قمر است که حضرت علي(ع) است .و مقصود از نهار در «وَ النَّهارِ إِذا جَلاَّها» روز ظهور امام مهدي(عج) است و زماني که امام زمان(عج) ظهور مي کند جهان را از تيرگي و تاريکي ها نجات مي دهد.

عاشورا از دیدگاه امام زمان

نظر امام عصر حضرت مهدی(عج) درباره واقعه عاشورا چیست؟

کافیست فقط چند لحظه به ماه محرم و روزهای عزاداری بر امام حسین علیه السلام بیاندیشیم. این فکر ناخودآگاه یک شیعه را به یاد امام زمان خویش می اندازد که آن حضرت چه نگاهی به این ماه دارد و اندیشه و افکار او در این باب چگونه است؟

نگرش امام معصوم به عاشورا در زیارت ناحیه مقدسه

ارتباط امام مهدی(ع) با امام حسین(ع)

ارتباط امام مهدی(ع) با امام حسین(ع)

از زمان خلقت آدم ابوالبشر تاکنون همواره دو جریان حقّ و باطل به موازات هم پیش رفته و کره خاک هیچ گاه از مصاف این دو جریان خالی نبوده است. پیروان هر یک از حق مداران گذشته، همواره بسترسازان حق گرایان آینده بوده اند و حق گرایان آینده تداوم بخشان راه حق پرستان گذشته. وضعیت باطل پیشه گان و دورافتادگان از صراط مستقیم نیز بر همین منوال بوده است.

پیوندهای عاشورا و ظهور

خواهشمندم در خصوص تشابه ها، اهداف و ... دو مقوله عاشورا و مهدويت بنده را راهنمايي كنيد؟ در واقع ارتباط آن دو را مشخص نماييد؟

در فرهنگ پرافتخار شيعه، دو قيام و نهضت جايگاه ويژه و برجسته اي دارد: يكي «حماسه جاودانة حسيني» است كه در گذشته روي داده و ديگري «انقلاب جهاني مهدوي» است كه در آينده تحقق خواهد يافت. رهبر هر دو قيام، امام معصوم و از خاندان مطهّر پيامبر گرامي اسلام است.
«واقعه عاشورا» سرآغازي برحيات، پويايي و بالندگي شيعه و «ظهور موعود»، نقطه اوج، رشد، كمال و سعادت شيعه (و همه يكتاپرستان و صالحان) است. بين اين دو نهضت، پيوند و ارتباط وثيق و ناگسستني وجود دارد و هر دو در امتداد هم و تكميل كننده يكديگرند. مهم ترين جلوه هر دو قيام، بروز و ظهور كامل «حق» و تشكيل جبهه «حق» در برابر گروه «باطل» است.

اولین آیه بر زبان امام زمان

اولین آیه‌ای که امام زمان (عج) بعد از ظهور می خوانند ، کدام ایه است؟

پاسخ :

بر اساس روایات اسلامی حضرت مهدی (عج) بعد از ظهورشان در جوار کعبه، ابتدا آیه 86 سوره هود را می خوانند: «بقیة الله خیر لکم ان کنتم مؤمنین» سپس می فرمایند: «یا اهل العالم أَنَا بَقِیَّةُ اللَّهِ فِی أَرْضِهِ وَ خَلِیفَتُهُ وَ حُجَّتُهُ عَلَیْکُمْ». ای اهل عالم من ذخیره الهی بر روی زمین و خلیفه او و حجت او بر شما هستم‏».

سخنان امام زمان هنگامه ظهور

اولین سخنانى که امام بعد از ظهور مى فرمایند چیست؟

پایخ:

هنگامى که خداوند اذن ظهور به امام مهدى (عجل الله فرجه) بدهد، آن حضرت براى اصلاح جهانى قیام مى کند و در کنار خانه خدا در میان رکن و مقام از سیصد و سیزده یار با وفایش که فرماندهان لشکرى و کشورى حکومت حقه هستند بیعت مى گیرد، و نخستین جمله اى را که بر زبان جارى مى فرماید، آیه (بقیة الله...) است. چنان‌که امام باقر (علیه السلام) مى فرماید: (هنگامى که مهدى (علیه السلام) ظاهر شود، پشت خود را به خانه کعبه تکیه مى دهد و اولین سخنى که مى گوید، این آیه شریفه است: (بقیة الله خیر لکم ان کنتم مۆمنین).(1)

براي ارسال سوال از فرم زير استفاده كنيد. لطفا فرم را به صورت كامل تكميل نماييد.
متن سوال: نام: همراه: ايميل: